СПЕЦПРОЕКТ
за підтримки Епіцентру
Не бачили пралки з дитинства
Зворушливі історії українських пенсіонерів
В Україні запустили соціальну ініціативу, щоб привернути увагу до потреб людей похилого віку у розв'язанні побутових проблем.
Життя українських громадян, які перейшли у статус так званого "золотого віку", сильно відрізняється від того, як живуть пенсіонери у сусідній Європі. Значною мірою, такий стан речей пов'язаний з рівнем доходів. Згідно з даними Пенсійного фонду України, станом на 1 січня цього року в Україні налічувалося 11,1 мільйона пенсіонерів. Середня пенсія переважної більшості з них, а точніше цілих 75%, становить 3500 грн. Такий рівень доходів не забезпечує навіть базові потреби осіб поважного віку. Тоді як великі покупки, до прикладу, побутова техніка, для більшості з них взагалі не доступні.

Для порівняння, середня пенсія у нашої найближчої сусідки - Польщі - становить понад 2500 злотих (майже 17 000 грн). Це майже вп'ятеро більше, ніж отримує середньостатистичний український пенсіонер. Про розмір пенсій у країнах Скандинавії, Бенілюксу чи Західної Європи годі казати - там середній показник може доходити до 150 000 грн в еквіваленті (наприклад, в Швейцарії).

Порівнюючи цифри, стає зрозуміло, що без сторонньої допомоги пенсіонерам в Україні важко виживати в нинішніх реаліях. Втім, на цю проблему в нашій країні почали звертати увагу порівняно не так давно. Один з прикладів - благодійний фонд "Життєлюб", заснований у 2013 році Гаріком Корогодським та Тіною Михайловською. Він займається забезпечення базових потреб в харчуванні та адресній допомозі людей третього віку, допомагає знаходити роботу тощо.

Разом з компанією "Епіцентр" Життєлюб нещодавно провів благодійну акцію, під час якої з'ясувалося, що більшість українських пенсіонерів навіть не мають базових побутових пристроїв та техніки. А така річ, як пральна машина, не з'являлась у їхньому домі взагалі ніколи.
У подружжя Миколи Андрійовича та Галини Олександрівни ніколи не було пралок
Так, ніколи не було пралки у подружжя 73-річного Миколи Андрійовича та 66-річної Галини Олександрівни, учасників проєкту "Чистолюб". Наприкінці серпня важкохворому Миколі Андрійовичу зробили операцію. Після виписки з лікарні потрібно було випрати багато речей, проте сил на це після виснажливої боротьби з недугою зовсім не вистачало, розповідає пара.

«В мене перша група інвалідності, нахилятися та робити щось руками складно. Тому всі 30 років я просто замочувала речі, а потім, як могла, віджимала», – розповідає Галина Олександрівна.

В Україні значна кількість людей золотого віку, до якого відноситься й подружжя Миколи Андрійовича та Галини Олександрівни, потребують покращення житлово-побутових умов. Така звична для нашого сприйняття річ, як пральна машинка, для багатьох бабусь та дідусів - все ще не доступна розкіш. Свою першу пралку Микола Андрійович та Галина Олександрівна отримали вже в поважному віці і саме в той момент, коли найбільше її потребували, ставши випадковими учасниками благодійного проєкту "Чистолюб".
Тепер Микола Андрійович та Галина Олександрівна не пратимуть вручну
Саме для цієї категорії осіб благодійний фонд Життєлюб, мережа центрів техніки ЦЕ ТЕ, компанії "Епіцентр К" та Whirlpool Україна запустили благодійний проєкт "Чистолюб". Яку ціль поставили собі організатори і що з цього вийшло?
Велике прання скасовується
«Деякі Ба та Ді ніколи не мали пральних машинок та все життя перуть руками. Уявіть, як це складно у 75 або 80 років, – каже співзасновниця фонду «Життєлюб» Тіна Михайловська. – Тому нашою ціллю у проєкті «Чистолюб» було надати таким людям можливості для комфортного життя та забезпечити їх пральними машинками».

Так, протягом місяця українці завантажували креативну інстамаску (вона ось тут: www.instagram.com/ar/903673043894911) - пральну машину в якій можна «випрати» власне фото - робили з нею сторіс і таким чином допомагали українським Ба та Ді стати власниками новесеньких пралок.

Окрім Миколи Андрійовича та Галини Олександрівни, учасниками проєкту стали ще четверо осіб поважного віку, які отримали пральні машинки від ЦеТе - Центр Техніки, Епіцентр, Життєлюб та Whirlpool Україна. Ось деякі з історій.
У 73-річної Людмили Леонідівни не було пральної машини 35 років
У 73-річної Людмили Леонідівни не було пральної машини з того часу, як 35 років тому зламалась «Малютка». З того часу вона прала одяг та постільну білизну виключно своїми руками.

За радянських часів це було звичною справою, а сьогодні молоді сім'ї навіть не уявляють життя без пралки-автомата. Навіть попри те, що жінка вже звикла прати руками, зараз їй це складно робити через проблеми зі здоров'я. Пенсія у жінки невелика і, окрім забезпечення власних базових потреб, вона піклується про 4 котів та завжди допомагає бездомним та диким тваринам, не маючи можливість відкласти гроші на велику покупку, чи навіть на лікування.
До Людмили Леонідівни приїхала пралка
«Я звикла прати руками і навіть не звертала на це уваги. Але зараз мені вже 74, і кілька років тому прати стало складніше. Сил на це вже майже немає», – говорить Валентина Миколаївна, ще одна учасниця проєкту.

Кілька років вона мріяла про пральну машинку, дивилася на них в магазинах, але так і не змогла її придбати. Жінка добре пам'ятає, що в дитинстві у батьківському домі була пральна машина «Волга» радянського виробництва.
Валентина Миколаївна мріяла про пралку багато років
Втім, машинкою назвати її можна було з натяжкою – адже речі все одно доводилося прати вручну. Проте одного дня і цього щастя не стало. «Волга» зламалася. З того часу пройшов не один десяток років, але пралки у вже дорослої Валентини Миколаївни так ніколи й не з'явилося. До того дня, поки вона не стала щасливою учасницею проєкту "Чистолюб".
Не було автоматичної пральної машинки і у 87-річної Надії Тимофіївни. Вона звикла, що прання – справа на цілий день та ще й зовсім не проста у такому віці. А тому поява пральної машини у домі стала для неї великим святом.
"Завдяки цьому проєкту ми не лише допомогли людям поважного віку, подарувавши пральні машини, яких у них не було. Ми звернули увагу українців на потреби людей, які живуть поруч і є найбільш соціально вразливими. Активна участь людей в проєкті надихає нас впроваджувати подібні ініціативи й надалі", – вважає директор напрямку «Побутова техніка» мережі Епіцентр Олександр Величко.
Загалом протягом місяця участь в проєкті взяло майже 7000 українців, які закачували, поширювали та зберігали інстамаску.
Розповіді користувачів соцмереж про проєкт звернули увагу пересічних українців та бізнесу на потреби літніх людей у розв'язанні побутових питань, а тому організатори проєкту очікують, що подібні ініціативи в Україні будуть впроваджуватись частіше.