Зміна виборчої системи була необхідна для того, щоб виборці, а не політичні партії впливали на те, які кандидати від партій отримують мандати у місцевих радах та парламенті. Для цього парламент мав запровадити у Виборчому кодексі відкриті списки. Саме таку виборчу систему,
за даними соціологічних опитувань, підтримала більше 40% опитаних виборців.
Демократія передбачає, що виборці самі обирають політиків. Відповідно, депутатами мають ставати ті кандидати, яких обрали виборці. Проте у Виборчому кодексі є серйозні бар'єри, які нівелюють принцип відкритих списків.
Ухвалений Виборчий кодекс передбачає наявність двох списків — загального та окружного. Порядок кандидатів у загальному списку затверджує партія на з'їзді. Так само партія затверджує місця у списках кандидатів у округах. І навіть коли кандидати на нижчих позиціях набирають більше голосів, ніж перший номер в окрузі, але не долають 25% виборчої квоти (цих голосів достатньо, щоб отримати один мандат), то мандат отримує перший номер окружного списку, скільки б голосів він не набрав.
Кандидат може перемогти, якщо він у прохідній частині загального чи окружного списку, а 25% виборчої квоти може отримати лише представник доволі рейтингової партії. Таким чином мінімізується вплив виборця на формування персонального складу рад.
За результатами місцевих виборів 2020 року, згідно з даними сайту ЦВК, які проаналізував Рух ЧЕСНО, 67 депутатів були обрані, у той час, як отримали 0 голосів.