Анна Стешенко, LB.ua
Вибори 25 жовтня. «Пам'ятка» для виборця
25 жовтня ми будемо обирати депутатів обласних, районних, міських, селищних і сільських рад, а також мерів міст, селищних і сільських голів. Виборець отримає від двох до п'яти бюлетенів різних кольорів, які потрібно буде правильно заповнити.

Як це зробити, щоб не тільки не помилитися з вибором, а й не зіпсувати бюлетені – в матеріалі LB.ua.
Голосування в умовах пандемії
Усі виборчі дільниці відчиняться в неділю, 25 жовтня, і будуть працювати з 8:00 до 20:00. Свою дільницю кожен виборець може знайти онлайн, якщо не отримав запрошення в поштову скриньку за місцем проживання. Дізнатися її адресу можна на сайті Державного реєстру виборців у розділі «Особистий кабінет».

Змінити місце голосування можна було до 10 вересня у форматі онлайн на тому самому сайті Державного реєстру виборців за наявності цифрового підпису. Або ж по-старому - просто прийшовши з паспортом до місцевого відділу ведення державного реєстру виборців, написавши там заяву.
Мережа «Опора» рекомендує взяти на дільницю не тільки паспорт, а й маску, ручку, користуватися антисептиком і дотримуватися соціальної дистанції. Після останнього внесення змін до виборчого законодавства на всіх дільницях повинна бути обов'язкова термометрія громадян. Але навіть якщо у вас зафіксують підвищену температуру тіла, ніхто не вправі порушити Конституцію і заборонити вам «хоч доповзти на дільницю і проголосувати».

Леонід Ємець
екс-нардеп і один з авторів Виборчого Кодексу
Удома зможуть проголосувати особи, які за станом здоров'я, у зв'язку із інвалідністю чи за віком тимчасово чи постійно не можуть самостійно пересуватися. А також ті, хто перебуває на самоізоляції у зв'язку з коронавірусною хворобою, – для цього потрібно написати заяву в довільній формі і разом з довідкою від сімейного лікаря подати або надіслати поштою дільничній виборчій комісії до 20:00 23 жовтня.
Фото: ОПОРА
За оцінками Ємця, на цьому етапі можуть виникнути проблеми. Адже члени виборчих комісій можуть просто побоятися приїхати з урнами для голосування додому до хворих. За його словами, вже на етапі підрахунку голосів слід простежити за кількістю тих, хто проголосував удома. Якщо показники будуть, навпаки, «зашкалювати» порівняно з попередніми виборами, це може бути сигнал про маніпуляції та фальсифікації.
Купа бюлетенів і нові правила заповнення
Обирати місцеву владу ми вперше будемо за принципово новою системою. Звична мажоритарка - коли голосуєш лише за конкретного кандидата - залишиться тільки для громад із населенням менш ніж 10 тисяч осіб. Перехід до пропорційної системи з відкритими списками означає, що тепер виборцю доведеться проголосувати одночасно і за партію, і за конкретного її кандидата.

Мінімально необхідний прохідний бар'єр для партій становить 5%. Виборець повинен обрати кандидата в депутати з партійного списку, де буде від 5 до 12 прізвищ. Голос за обраного кандидата підвищує його шанси пройти в лідери в затвердженому партією списку.

Мабуть, головний «сюрприз» для виборця – це кількість бюлетенів, яку кожен отримає в день голосування. У Києві їх буде тільки два – за мера і депутатів Київради.
У середньому ж виборець отримає на дільниці чотири бюлетені. І всі різного кольору – для голосування за голову (села або міста), за депутатів сільської (або міської) ради, районної та обласної рад відповідно. Але виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона отримають по п'ять бюлетенів. Адже їм доведеться обирати, крім згаданих чотирьох, ще й депутатів районних рад. Виборці з адресою на підконтрольних територіях Донецької та Луганської отримають по три бюлетені для голосування: за голову свого населеного пункту, за депутатів до місцевих рад і за депутатів до районної ради. Виборів до обласних рад там не буде.

Фото: ОПОРА
Фотографувати бюлетень у кабінці для голосування або за межах дільниці заборонено законом.

Ольга Айвазовская
Голова правління громадянської мережі «Опора»
Бюлетень нового зразка буде для голосування за кандидатів у депутати обласної та районної рад. А також за кандидатів у міську (сільську чи селищну) раду з кількістю виборців понад 10 тисяч. Такий бюлетень містить ліворуч назву партії (прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде в раду, якщо партія подолає прохідний бар'єр).

Посередині - два квадратики для голосування, а праворуч - список прізвищ із 5-12 кандидатів від цієї партії. Отже, в першому квадратику необхідно поставити плюсик або іншу позначку за партію, а в другий квадратик слід вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).
Фото: ОПОРА
В «Опорі» звертають увагу на те, що номер за конкретного кандидата в правому «віконці» потрібно вносити максимально точно (наприклад: не 06, а 6; не 01, а 1 і т.д.). Ці цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках і поштових конвертах. Розуміючи, що такі правила можуть призвести до появи в результаті великої кількості недійсних бюлетенів, 10 жовтня ЦВК внесла роз'яснення, дозволивши написання цифри прописом, не за трафаретом.
Фото: ОПОРА
Що не варто робити виборцю, щоб його бюлетень не визнали недійсним? По-перше, не варто ставити плюсик чи будь-яку іншу позначку відразу за кілька партій. По-друге, вписувати тільки номер кандидата без позначки за партію.

Якщо ж виборець поставить тільки позначку за партію, не вказавши номер конкретного кандидата, бюлетень буде дійсним. Але таким чином нівелюється ідея відкритих списків, коли сам виборець обирає конкретного кандидата від партії і тим самим збільшує його шанси.

Фото: ОПОРА
Якщо виборець не дасть преференцій тому чи іншому кандидату, тоді вся система залишиться, на жаль, закритою. Суть же вписування, припустімо, номера 12 за кандидата, який хороший і є сумлінними, щоб він став першим номером. Якщо цього не буде, то весь ефект, за який боролися всі експерти, щоб списки були відкритими, буде знівельовано.
Ольга Айвазовська, Голова правління громадянської мережі «Опора»
«Простіші» бюлетені
На дільницях виборцю також видадуть бюлетені іншого зразка. Для голосування за кандидата на посаду міського (сільського або селищного) голови. Схожі бюлетені також отримають виборці для голосування за кандидатів у депутати до міської (сільської або селищної) ради з кількістю виборців менш ніж 10 тисяч.

І тут заповнення бюлетенів звичне і просте. Потрібно поставити галочку або інший знак тільки в одному «віконці» – навпроти прізвища конкретного кандидата. Недійсними будуть бюлетені з кількома знаками відразу за двох і більше кандидатів.
Фото: ОПОРА
Що ж робити, якщо ви все-таки помилилися? Слід звернутися до членів комісії, які видадуть новий бюлетень в обмін на зіпсований. Але краще не помилятися. Адже запасних бюлетенів лише 0,5% від кількості виборців, включених до списку на цій дільниці. До того ж скористатися такою процедурою можна лише раз.
«Пастки» для виборців
За оцінками Ольги Айвазовської, нова система голосування та непоінформованість виборців можуть призвести до проблем. Тому важливо також не просто заздалегідь вивчити типи бюлетенів, а й поцікавитися порядковим номером своїх кандидатів. З останнім, за її словами, теж проблема: навіть на сайті ЦВК складно знайти повну інформацію про того чи іншого кандидата. І сподіватися на те, що більшість виборців до дня голосування вивчить списки кандидатів, не доводиться.
Виборця засипали такою кількістю реклами, номерів кандидатів, що визначитися буде складно. Голосуй за партію, номер такий-то. А потім голосуй за кандидата партії – номер такий-то, за мера – ще один номер. Є ризик, що виборець заплутається.

Алексей Кошель
голова Комітету виборців України
Крім того, він звертає увагу на технологію клонування, тобто наявність у списках кандидатів з однаковими прізвищами.
Така технологія застосована у 24 містах. Це дуже багато... Тому припущення експертів про те, що технологія клонів і однофамільців може спрацювати на рівні 0,1 до 0,5%, може не виправдатися. Технологія може спрацювати більше (у відсотковому співвідношенні).
Олександр Кошель, голова Комітету виборців України
Загалом нова не лише для виборця, а й для членів комісій виборча система може затягнути процес підрахунку голосів і підбиття підсумків виборів. А ситуація з пандемією, на думку Ольги Айвазовської, тільки додасть проблем. Щодо «опитування від президента», то експерти нагадують, що участь у ньому – виключно добровільне право кожного громадянина. Але саме опитування не матиме жодних юридичних наслідків.