СПЕЦПРОЕКТ
за підтримки Епіцентр
Торгівля під ударом.
Хто наступний?
Вплив торгівлі на економіку України важко переоцінити. Згідно з даними Державної служби статистики, сфера торгівлі є беззаперечним лідером серед усіх галузей національної економіки. Для ефективного функціонування та розвитку галузі надважливими є системоутворюючі підприємства. На сьогодні 7,4% роздрібного товарообігу і цілих 1,54% ВВП України займає компанія "Епіцентр". Для порівняння - частка однієї з найбільших американських мереж роздрібних магазинів будматеріалів і товарів для дому Home Depot у ВВП Сполучених Штатів більш ніж втричі менша - 0,47%.

За результатами 2020 року частка галузі у ВВП країни досягла 13,9% або 585 млрд грн, обігнавши зі суттєвим відривом переробну промисловість (10,1%) та сільське господарство (9,3%).

Періодичні довготривалі обмеження та заборони на ведення підприємницької діяльності в сфері торгівлі без надання рівноцінної фінансової підтримки з боку держави нанесли потужний удар по її інвестиційній привабливості та вже призвели до закриття багатьох бізнесів. Ключові гравці ринку заявляють про загрозу згортання усіх інвестиційних планів. Які наслідки це матиме для національної економіки у довгостроковій перспективі?

Для бізнесу наріжним каменем постає питання: чи справді заборона роботи непродовольчого ритейлу допомагає у боротьбі з коронавірусом? Чи все ж навпаки - обмеження функціонування частини роздрібної торгівлі призводить до збільшення скупчень покупців у надалі функціонуючих мережах, дуже часто - зі значно меншими площами магазинів?

До прикладу, великі площі торговельних центрів "Епіцентр" здатні забезпечити безпрецедентно низьку концентрацію відвідувачів - в середньому 45 кв. м на людину. Більше того, сьогодні важко провести чітку межу між продовольчим і непродовольчим роздрібним ринком. Адже у продуктових мережах представлений широкий асортимент непродовольчих товарів, а в непродовольчих - продаються продукти харчування, засоби гігієни, засоби захисту та медикаменти, побутова хімія та інші товари першої необхідності.

Тому таке розділення є фіктивним і тільки збільшує ризики заражень людей у місцях великих скупчень. Саме дозвіл на роботу всього ритейлу з паралельним посиленням вимог до нього щодо дотримання протиепідеміологічних заходів здатний нівелювати ризики нових заражень.
Три кити торгівлі: люди, постачальники, логістика
Нерівні умови локдауну дестабілізують та погіршують економічну ситуацію в країні. Неминучим є зниження доходів населення: у сфері торгівлі працює близько 2,76 млн українців. Ритейл не здатний забезпечити виплату заробітних плат при зачиненій торгівлі.

Сьогодні частка мережі "Епіцентр" в товарообігу України перевищує 7%, а у ВВП країни – понад 1,6%. Перекриття торгівлі несе ризики банкрутства малих та середніх виробників. У системі «Епіцентр» об'єднані понад 5000 постачальників та виробників товарів, виживання яких напряму пов'язане з функціонуванням мережі. Практично всі вони вже відчули негативні наслідки, пов'язані з обмеженням стаціонарної торгівлі.

Так, національний виробник меблів «Грейд Плюс» спостерігає скорочення продажів меблів у різних групах від 27% до 45%.
Це дуже великі втрати для нас, адже ми й так працюємо з продукцією доступного цінового сегменту («економ» та «економ плюс»), де надприбутків немає. Продажі цього товару залежать від якісної експозиції та професійної консультації в магазині, тобто потребують безпосереднього контакту з покупцем. Оскільки зараз офлайн покупки обмежені, надалі ситуація з продажами погіршиться, адже у перші дні відвантажувалось те, що було замовлено раніше
Ігор Куриленко, комерційний директор компанії «Грейд Плюс»
В нинішніх умовах «Грейд Плюс» намагається частину асортименту продавати онлайн, але для більшості категорій кухонних меблів це дуже складно. На двох фабриках виробника в Лубнах (Полтавщина) та Гоголево (Кагарлицький район на Київщині) працює понад 500 людей. Це потужний роботодавець, безперебійна робота якого необхідна для забезпечення податкових відрахувань до місцевого бюджету та для збереження робочих місць у громадах.
Через відсутність продажів, врешті-решт, таки доведеться вирішувати кадрове питання. Крім того, ми маємо серйозні зобов'язання перед своїми постачальниками комплектуючих та матеріалів, з якими через існуючу ситуацію, ймовірно, не зможемо розрахуватися своєчасно
— констатують у підприємстві
Від весняного локдауну 2020 року компанії довелось оговтуватися впродовж наступних декількох місяців. Скільки часу знадобиться на відновлення зараз, український виробник меблів не береться прогнозувати.

Інший приклад - найбільший в Україні виробник вентиляційного обладнання Vents. З початком локдауну компанії довелось відправити у відпустку понад 70 співробітників, які забезпечують взаємодію з мережею «Епіцентр». На виробничих потужностях компанії у Боярці під Києвом виробляється понад 10 000 найменувань продукції, яка завоювала 10% світового ринку вентиляції. Сьогодні ж компанія відзначає падіння продажів в усіх товарних категоріях.

Вимушена сьогодні брати додаткові кредити для виплат заробітної плати, оренди та розрахунку з постачальникамиукраїнська компанія "Вінінтертрейд-Авто". За словами її начальника комерційного департаменту Юрія Яричевського, кожен день локдауну несе стабільні збитки в розмірі від 50 000 грн, пов'язані із закриттям мережі "Епіцентр" та "Нова Лінія", на які припадає 25% збуту.

Такі постачальники як "Вітол", "Вінінтертрейд" та "Трейдавто" сьогодні відчувають втрату понад 40-50% продажів у порівнянні з минулим роком.
У нашому портфелі багато позицій відносяться до імпульсних покупок, а тому без прямого контакту зі споживачем механізм продажу не задіяний. Можливі продажі через онлайн-канал не компенсують втрати традиційного роздробу. При цьому постійні витрати підприємства не змінилися і це однозначно призведе до збитків в бюджеті кампанії
Крім цього, в процесі продажів через онлайн-канал зростає кількість повернень від клієнтів. Причина - недостатня обізнаність про асортимент, який традиційно купується в магазині після консультації з продавцем. Зараз же клієнту доводиться самостійно робити вибір на основі фото, яке, на жаль, не завжди відображає всі явні і приховані особливості і характеристики товару.
Ефект доміно
Ні для кого не секрет, що сфера торгівлі має значний мультиплікаційний ефект на економіку будь-якої країни. А якщо частка цієї сфери є настільки визначальною для формування ВВП, як в Україні, будь-яке необдумане втручання в її діяльність може обернутись суттєвим сповільненням розвитку економіки і навіть крахом.

Не будемо далеко ходити - сьогодні ми входимо в будівельний та дачний сезони. 50-90% роздрібу будівельних матеріалів українські виробники реалізують через мережу «Епіцентр». Від безперебійної роботи мережі залежать безліч малих підприємців та ФОПів, які займаються ремонтом та будівництвом. Заборона продажів автоматично «ставить хрест» на роботі цього сегменту бізнесу.

Також постраждає держава, адже якість та терміни виконання держзамовлень у сфері будівництва також суттєво зміститься. Тисячі людей, які навесні мать провести планові ремонти в своїх оселях не зможуть цього зробити.

Аналогічно, сьогодні під загрозою зриву опинилась посівна кампанія - українці не можуть вільно придбати саджанці, насіння, посівний матеріал, ручні інструменти, відповідне обладнання. Як і в багатьох інших групах товарів, для українських виробників товарів для саду-городу «Епіцентр» - ключовий канал збуту, де вони реалізують до 70% своєї продукції.

В свою чергу, розірвання безперервного ланцюга поставок від українських та іноземних виробників несе загрозу їхньої повної зупинки. Це, безперечно, відчує вся сфера складської та транспортної логістики України. Така ситуація негативно впливає на настрої інвесторів та привабливість українського ринку.

У групі компаній "Епіцентр" вже заявили, що під питанням - мільярдні інвестиції в економіку держави. Найбільший внутрішній інвестор (у 2020 році Епіцентр вклав у розвиток понад 10 млрд грн) у найближчі 2 роки планує вкласти $2 млрд у розбудову та розширення виробничих і логістичних потужностей, посилення аграрного і експортного потенціалу, розширення торгової мережі. У разі зупинки роботи компанії реалізація цих планів буде під загрозою.