СПЕЦПРОЕКТ
за підтримки «Епіцентру»
Чи є струшені діти в Україні?
Організм немовлят дуже вразливий до ушкоджень, будь-який необережний рух може призвести до травми. На жаль, батьки, часто самі цього не усвідомлюючи, завдають шкоди своїм дітям. Компанія «Епіцентр» запустила масштабний інформаційно-освітній проєкт для батьків та лікарів «Не труси дитину», присвячений синдрому струшеної дитини (ССД) в Україні. До нього приєдналися відомі українські блогери та медики. Чому компанія зацікавилась цією темою?
У травні 2018 року 15 ключових американських та європейських професійних медичних організацій випустили спільну заяву, що підтверджує достовірність існування діагнозу «жорстока травма голови» або ж «синдрому струшеної дитини». Медики робили багато досліджень, зокрема на приматах, щоб виявити основні відмінності травм, які супроводжують дитину при ССД і, до прикладу, при падінні.

Згідно з їхніми висновками, ССД є основною причиною смертельних травм голови у дітей до 2 років і є причиною 53% серйозних або смертельних випадків черепно-мозкової травми. ССД зазвичай проявляється комплексом уражень і може включати внутрішньочерепні та спинномозкові ураження, складні крововиливи в сітківку ока, переломи та тріщини в ребрах тощо.
Немовлята значно частіше піддаються фізичному жорстокому поводженню, коли в доглядача виникають емоційні розлади або під час конфліктних ситуацій між дорослими. Такі випадки трапляються не лише вдома, але й у дитячих садочках. При цьому тригером, який призводить до смерті, в 20% випадків стає плач дитини, в 6% непослух, 5% побутові суперечки, 4% намагання привчити дитину до туалету та 3% проблеми з харчуванням.

Часто й зовсім невинні спроби вгамувати плач дитини призводять до неабияких травмувань. Пік плачу в немовлят припадає на період з 2 тижнів від народження до 3-4 місяців. Цей період ще називають періодом «фіолетового» плачу.
Власне, консенсусна заява міжнародних організацій була здійснена для того, аби знизити кількість випадків заперечення фактів жорстокого поводження з дітьми. Ця проблема в розвинених країнах стала важливою темою дискусій у медичній, правовій та громадській площинах.
Знайомтесь, це Остін
7 грудня 2000 року життя 2-річного хлопчика Остіна назавжди змінилось. У цей день його мало не «затрусив» до смерті бойфренд рідної мами. Донині здоровий, веселий та кмітливий малюк опинився в комі.

Надія на його виживання в лікарів була незначною в нього був набряк мозку, внаслідок якого кисень та кров у цей орган практично не надходили. Стараннями медиків через декілька тижнів Остін прийшов до тями, однак вся права частина його мозку була мертва. Попереду малюка чекали чотири місяці інтенсивної реабілітації.

А протягом останніх 15 років тисячі годин терапії, щоб знову вивчити те, чого навчився та засвоїв всього лиш за 2 роки життя до завданої йому шкоди. Знову набувати сили та впевненості у своїх повсякденних здібностях.

Йому довелося знову навчитися говорити, ходити, їсти, грати і навіть сміятися.
Йому довелося дізнатися, що він має ліву руку, ліву щоку, ліве вухо, ліву ногу.
Йому довелося набувати сили та впевненості у своїх повсякденних здібностях.

Крім цього, він пережив численні ортопедичні операції, щоб виправити фізичні проблеми, зокрема двосторонню операцію з подовження сухожилля.

Одного разу хлопчик впав зі сходів і зламав праву руку, єдину руку, яку відчував. У нього є периферична сліпота в лівому оці, через це він часто стикається з кутами стін та дверима. Остіну щодня доводиться боротися за допомогою ліків з депресією та надзвичайною тривожністю, які є частими при черепно-мозкових травмах.

Але Остін щодня впливає на чиєсь життя і надихає інших на подвиги заради нього. Остін Хлопчик вміє бути щасливим і люблячим. Остін Він не здогадується, що його життя могло бути інакшим. В Остіна "синдром струшеної дитини" ССД.
Чи є в Україні діти з ССД?
Подібні історії в Україні не заведено розповідати. Вони не стають темами сюжетів вечірніх новин і рідко стають темами для розслідувань. Офіційної статистики щодо дітей з ССД в Україні немає. До сьогодні такий діагноз, як ССД практично не використовується ні медичними, ні судово-правовими інститутами.

Одна з головних причин складність постановки цього діагнозу. У зв'язку з цим і самих батьків практично не інформують про ризики, які з ним пов'язані. Більшість на інтуїтивному рівні розуміють необхідність обережного поводження з немовлятами. Однак не всі.

Компанія «Епіцентр» направила свої зусилля розпочала масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію, щоб попередити українських матусь та татусів про ризики ССД.
Для нас було надзвичайно важливо запустити цей соціальний проєкт. Адже ми добре розуміємо, що негативні наслідки коронакризи й економічних негараздів призвели до зростання соціальної напруги та рівню стресу в родинах. На жаль, часто жертвами надмірної роздратованості батьків стають зовсім маленькі члени родини, а тому порушена нами проблема сьогодні актуальна як ніколи.

«Мережа «Епіцентр» як лідер з продажу побутової хімії в Україні взяла на себе соціальну місію підвищити обізнаність українців щодо синдрому струшеної дитини. Адже діти — це наше майбутнє!
Юлія Усата, директор направлення «Декор» мережі торговельних центрів «Епіцентр», ініціатор проведення проєкту «Не труси дитину»
Зокрема, в секції у відділі «Побутова хімія» поруч із вздовж полиць з дитячими підгузками були розміщені яскраві рожеві плакати з написом «Не труси дитину», які емоційно привертають увагу покупців.

До ініціативи також приєдналися виробники підгузків Pampers, Chicolino, Moony, Skippy, Molfix, Aura Baby, Evy Baby, Dada, Bambik. Купуючи їхню продукцію, жодна матуся чи татусь не може не помітити наліпки з аналогічним написом. Ідучи далі, "Епіцентр" вирішив забезпечити пологові будинки країни інформаційними плакатами, які надають можливість майбутнім батькам дізнатись все необхідне про синдром струшеної дитини. Також флаєр з інформацією про ССД будуть отримувати всі покупці торговельних центрів "Епіцентр" при здійсненні покупок за державною програмою "пакунок малюка". Як на таку ініціативу компанії відреагували українці?
«Ніколи раніше про таке не чули»
«Нам, майбутнім мамам, не пояснюють, що плач дитини може впливати на мозок несприятливо, і ми можемо злитися від безвиході, безпорадності. Начебто ми все робимо правильно, а дитина весь час плаче. Хочеться схопити і як потрусити, але цього робити не можна! ССД є однією з основних причин загибелі немовлят», написала у своєму блозі відома інстамама Анна Цікаль.

Поділилась своїми думками й інша відома матуся Наталія Жвірко: «Моєму подиву немає меж, коли бачу, що під час плачу рідної дитинки батьки можуть її трусити чи навіть бити… Як? Чому? Більше за вас вашу дитину ніхто не любитиме! А якщо ви так поводитесь із нею, то що ж тоді можуть робити інші? Окрім психологічної травми, ви можете завдати невиправних втрат здоров'ю!».

Вона подякувала компанії «Епіцентр» за підняття такої важливої соціальної теми. «Зараз мене переповнює гордість за свідомість таких масштабних компаній, як @epicentr_ua. Сімейний бренд, якому, на мою думку, немає рівних на ринку України», додала вона.
Дуже часто батьки, особливо в кого перша дитинка чи діточки народжуються, до 3-4 місяців намагаються якось заспокоїти різкими, метушливими рухами, можливо, навіть струшуванням, аби дитина перестала плакати. Або дуже часто думають, що у неї коліки і дають якісь капельки для животика, відчувають себе поганими батьками, але це не так.

Головний меседж цього соціального проєкту сказати вам «Не хвилюйтесь! Все нормально!». Дитина знаходиться в періоді «фіолетового плачу», коли плакати це нормально, коли в неї формується психіка. Не треба струшувати, бо це може призвести навіть до летальних випадків
Аліна Гордієнко
Підтримала заклик поводитись із дітками правильно, не трусити і не підкидати немовлят, перевозити в автокріслах з належною фіксацією голови, не колисати надміру і львівська блогерка Маріанна. «Дуже часто батьки просто не замислюються, які наслідки це може мати. А це може дуже сильно травмувати дитину», зазначила вона.


Усі ці проблеми детально описуються та пояснюються досвідченими українськими педіатрами в серії просвітницьких роликів від компанії «Епіцентр». З ними всі охочі можуть ознайомитись на сторінці компанії в YouTube, а також прочитати детальну інформацію про соціальний проєкт «Не труси дитину» на офіційному сайті компанії.
В першу чергу ми хочемо донести, що Синдром струшеної дитини - це не завжди наслідок заподіяння умисної шкоди дорослими. Проблеми можуть виникнути навіть через недосконалі знання батьків щодо анатомічних особливостей їхніх діток, особливо, якщо мова йде про первістка. ССД може також стати наслідком надто емоційних ігор, чи підкидань малюків, незважаючи на те, що у батьків при цьому були абсолютно добрі наміри
Юлія Чудновець, керівник департаменту звязків із громадськістю компанії «Епіцентр К»